Haber Detayı
19 Temmuz 2017 - Çarşamba 15:54
 
Sosyal Ağlar Gençlerde Anksiyeteye Neden Oluyor
İngiltere'de 10 bin gençle yapılan araştırmada, gençlerin yüzde 40'ı selfie'leri beğenilmezse kötü htiklerini, yüzde 35'i ise özgüvenlerinin takipçi sayısıyla bağlantılı olduğunu söylüyor.
Sağlık Haberi
Sosyal Ağlar Gençlerde Anksiyeteye Neden Oluyor

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, sosyal medya çocuk ve gençlerde anksiyeteye ve korkuya neden oluyor.


GENÇLERİN ÖZGÜVENİNİ TAKİPÇİ SAYISI BELİRLİYOR

 

Gençlere yönelik zorbalık ve şiddetle mücadele eden Ditch the Label adlı kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, gençlerin yüzde 40'ı kimse selfielerini beğenmezse kötü htiklerini söylüyor. Yüzde 35'i ise kendilerine olan güvenlerinin takipçi sayılarına doğrudan bağlı olduğunu belirtiyor.


12-20 YAŞ ARASI 10 BİN GENÇLE ARAŞTIRMA YAPILDI

 

12 ile 20 yaş arasındaki 10 bin çocuk ve gençle yapılan araştırma, siber zorbalığın giderek yayıldığına işaret ediyor. Her üç kişiden biri, internette görünüşlerinden dolayı istismar ve zorbalığa uğramaktan korkuyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 70'i internette başka birine karşı istismarcı davranış sergilediklerini, yüzde 17'si de bilgisayar başında zorbalığa uğradıklarını anlattı.


"İNSANLAR GİDEREK GERÇEKLİĞİ GÖSTERMEKTEN KAÇINIYOR"

 

Yaklaşık yarısı, hayatlarına ilişkin kötü şeylerden bahsetmediklerini, sadece yaşamlarının "kurgu edilmiş" versiyonunu sosyal medyaya sunduklarını ifade etti. Ditch the Label yardım kuruluşunun başkanı Liam Hackett, insanların giderek gerçekliği göstermekten kaçındıklarını söyledi. Hackett "İnternet sadece zorbalık iklimini belirlemiyor. Aynı zamanda genç kullanıcıların kimlik, davranış ve kişiliklerinde çok açık etkiler bırakıyor" dedi.


"HAYATIN SOSYAL AĞLARDAN FAZLASI OLDUĞUNU ÖĞRETME ZAMANI GELDİ"

 

İngiltere'de uzmanlar, ebeveynlerin de aynı şekilde sosyal medyaya bağımlı olmasının bu etkileri artırdığına dikkat çekiyor. Bir uzman, "Anne babaların çocuklarına, hayatın sosyal ağlardan ve bu ağların çizdiği gösterişli resimden daha fazlası olduğunu öğretmelerinin zamanı geldi" diyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyal, Ağlar, Gençlerde, Anksiyeteye, Neden, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı